On Sat, 25 Sep 2010 10:41:34 -0400, "Ed Pawlowski"
> wrote:
>
>"Michael Nielsen" > wrote in message
...
>>
>> arghh. here in the US mozerella (the one in water) is so expensive...
>> 5$ for a container.
>>
>It is really a fair price. We are used to buying second rate food for cheap
>so when confronted with good food at a fair price, we balk. Too much of our
>food comes from factories, rather than farms these days. Or had convenience
>rather than taste, like the seedless watermelon.
Five dollars is cheap for cheese nowadays... even Velveeta is pricy
these days:
http://www.amazon.com/Velveeta-Loaf-...5443556&sr=1-1