ack! the price of foie gras
"Kate Connally" > wrote in message
...
> Rodney,
> I just called Hudson Valley Foie Gras to see
> about stopping there and picking some up on my
> way to VT. I about fell off my chair when I asked
> the price. Now, I was expecting it to be expensive,
> but I guess what I consider expensive is a lot less
> expensive that foie gras. $65/lobe, yikes!, which equals
> about 1 1/2 lb. (according to Dottie, my source at
> the farm). I wonder if I can make that rhubarb
> recipe with plain old duck liver. :-(
>
> Kate
>
> --
Here's some perspective. A lobe of goose foie gras, about 1.8 lb, costs $180
at Dean & Deluca. SOunds like you are getting a bargain.
--
Peter Aitken
Remove the crap from my email address before using.
|