Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
Reply |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
|
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
where to buy
in ny city tia peter |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
"ilaboo" > writes:
> where to buy > in ny city > > tia > peter Fairway? I've never come across something you *can't* find there. -Nat |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() "ilaboo" > wrote in message news:3vAVj.302$za1.15@trndny07... > where to buy > in ny city > They has some beauties in my local gourmet market. Unfortunately, they were $60/lb. Jon |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
Zeppo wrote:
> "ilaboo" > wrote in message > news:3vAVj.302$za1.15@trndny07... >> where to buy >> in ny city >> > They has some beauties in my local gourmet market. Unfortunately, they were > $60/lb. > > Jon > > I am happy to say, given the fact that I usually see even higher prices, that I can make a nice little repast with much less than a pound! -- Jean B. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
In article >,
"Zeppo" > wrote: > "ilaboo" > wrote in message > news:3vAVj.302$za1.15@trndny07... > > where to buy > > in ny city > > > They has some beauties in my local gourmet market. Unfortunately, they were > $60/lb. > > Jon Sure, but do you need a pound? What does a couple ounces look like? -- -Barb, Mother Superior, HOSSSPoJ Check my new ride: http://www.jamlady.eboard.com |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() "Melba's Jammin'" > wrote in message ... > In article >, > "Zeppo" > wrote: > >> "ilaboo" > wrote in message >> news:3vAVj.302$za1.15@trndny07... >> > where to buy >> > in ny city >> > >> They has some beauties in my local gourmet market. Unfortunately, they >> were >> $60/lb. >> >> Jon > > > Sure, but do you need a pound? What does a couple ounces look like? > -- > -Barb, Mother Superior, HOSSSPoJ > Check my new ride: http://www.jamlady.eboard.com No, of course not. But the price gave me a bit of sticker shock. I've never bought them before so I had no idea they were that pricey. A couple of ounces looks like 4 or 5 mushrooms. If I had a recipe in mind that called for a few ounces I might have relented and got past it. Had they been a lot cheaper, I might have splurged and bought some just to experiment with. Jon |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
Zeppo wrote on Mon, 12 May 2008 09:17:49 -0400:
> "Melba's Jammin'" > wrote in > message > ... >> In article >, >> "Zeppo" > wrote: >> >>> "ilaboo" > wrote in message >>> news:3vAVj.302$za1.15@trndny07... >> >> where to buy >> >> in ny city >> >> >>> They has some beauties in my local gourmet market. >>> Unfortunately, they were $60/lb. >>> >>> Jon >> >> Sure, but do you need a pound? What does a couple ounces >> look like? -- -Barb, Mother Superior, HOSSSPoJ Check my new >> ride: >> http://www.jamlady.eboard.com > No, of course not. But the price gave me a bit of sticker > shock. I've never bought them before so I had no idea they > were that pricey. Whenever you get the chance and see some *real* saffron, work out the price per pound! The weight of a package is usually a fraction of an ounce. -- James Silverton Potomac, Maryland E-mail, with obvious alterations: not.jim.silverton.at.verizon.not |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() "James Silverton" > wrote in message news:eDXVj.1045$lQ1.829@trnddc02... > Zeppo wrote on Mon, 12 May 2008 09:17:49 -0400: > > >> "Melba's Jammin'" > wrote in >> message ... >>> In article >, >>> "Zeppo" > wrote: >>> >>>> "ilaboo" > wrote in message >>>> news:3vAVj.302$za1.15@trndny07... >>> >> where to buy >>> >> in ny city >>> >> >>>> They has some beauties in my local gourmet market. >>>> Unfortunately, they were $60/lb. >>>> >>>> Jon >>> >>> Sure, but do you need a pound? What does a couple ounces >>> look like? -- -Barb, Mother Superior, HOSSSPoJ Check my new ride: >>> http://www.jamlady.eboard.com > >> No, of course not. But the price gave me a bit of sticker >> shock. I've never bought them before so I had no idea they >> were that pricey. > > Whenever you get the chance and see some *real* saffron, work out the > price per pound! The weight of a package is usually a fraction of an > ounce. I have some real saffron. Expensive but you usually use just a few threads at a time. I make piaei a few times a year and keep it on hand for that. My first honeymoon was in Spain in '83. Brought back a 6 oz. jar of saffron that cost me about $25 in a small village near Toledo. That lasted about 1o years and I was pretty liberal with its application. Jon |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
In article >,
"Zeppo" > wrote: > "Melba's Jammin'" > wrote in message > ... > > In article >, > > Sure, but do you need a pound? What does a couple ounces look like? > No, of course not. But the price gave me a bit of sticker shock. I've never > bought them before so I had no idea they were that pricey. Ah, I see. I don't know if they are cultivated ‹ I don't think so. They are elusive to hunt. Until your eyes become accustomed to what they're seeking, they just disappear into the leaves. :-) Labor intensive. > > A couple of ounces looks like 4 or 5 mushrooms. If I had a recipe in mind > that called for a few ounces I might have relented and got past it. Had they > been a lot cheaper, I might have splurged and bought some just to experiment > with. > > Jon Got it! I understand the sticker shock. I buy a lot of my herbs and spices in bulk at my co-op where a pound of, say, parsley, might be $35. Well, a pound of dried parsley is probably a couple gallons of it. I don't need that much. :-) Treat yourself to a few and see how you like them. :-) -- -Barb, Mother Superior, HOSSSPoJ Check my new ride: http://www.jamlady.eboard.com |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
Zeppo wrote:
> A couple of ounces looks like 4 or 5 mushrooms. If I had a recipe in mind > that called for a few ounces I might have relented and got past it. Had they > been a lot cheaper, I might have splurged and bought some just to experiment > with. > > Jon > > Actually, there may be fresher and somewhat more dried out morels. Obviously, you get more of the latter per pound (or fraction thereof). I need to go look for some in the Boston area soon.... |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
ilaboo > wrote:
> where to buy > in ny city See <http://groups.google.com/group/rec.food.cooking/msg/2d05399b5247118d>. No idea if the info is still current. Victor |
Reply |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
Morel time! | General Cooking | |||
Morel Mushrooms | General Cooking | |||
morel mushrooms nyc | General Cooking | |||
morel mushrooms ny | General Cooking | |||
Any morel suggestions? | General Cooking |