Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
Reply |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
I am almost out and I was planning on picking some up at Trader Joe's
this weekend. I happened upon an asian grocery unexpectedly and figured, I'd be able to get some there. They only had "organic" jasmine rice. It was $12 for a five pound bag. What the??? Nevermind. Later the same day I was in a local grocery store and I decided to check the price there. $7 for a five pound bag. I still thought it was kind of on the high side. We don't eat a lot of rice, but I like to keep different kinds around (brown, sticky, and jasmine). What do you pay for jasmine rice? I live in the Boston area and everything tends to be more expensive here. Tracy |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Sep 26, 8:26*pm, Tracy > wrote:
> I am almost out and I was planning on picking some up at Trader Joe's > this weekend. I happened upon an asian grocery unexpectedly and figured, > I'd be able to get some there. They only had "organic" jasmine rice. It > was $12 for a five pound bag. What the??? Nevermind. > > Later the same day I was in a local grocery store and I decided to check > the price there. $7 for a five pound bag. I still thought it was kind of > on the high side. > > We don't eat a lot of rice, but I like to keep different kinds around > (brown, sticky, and jasmine). > > What do you pay for jasmine rice? I live in the Boston area and > everything tends to be more expensive here. > > Tracy I almost never buy it unless the cuisine/recipe demands it, but when I bought rice yesterday, the bag of jasmine (3 to 4 lbs at least) was less than three bucks and the Uncle Ben's was $4.09 for a 2 lb box. I've been using Uncle Ben's because I prefer the taste and texture and the fact that the grains are moist and separate not soggy and sticky. Lynn in Fargo PS: that was in the supermarket not any of the Asian/Ethnic stores |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
"Tracy" > wrote in message
... >I am almost out and I was planning on picking some up at Trader Joe's this >weekend. I happened upon an asian grocery unexpectedly and figured, I'd be >able to get some there. They only had "organic" jasmine rice. It was $12 >for a five pound bag. What the??? Nevermind. > > Later the same day I was in a local grocery store and I decided to check > the price there. $7 for a five pound bag. I still thought it was kind of > on the high side. > > We don't eat a lot of rice, but I like to keep different kinds around > (brown, sticky, and jasmine). > > What do you pay for jasmine rice? I live in the Boston area and everything > tends to be more expensive here. > > Tracy Jasmine rice is very fragrant while cooking but I never noticed much of a taste difference from plain long grain white rice. I did get a 10 lb. bag of it for $5 at a little store when I lived in Tennessee, but that's because it was delivered by mistake. They didn't know how to price it. LOL Jill |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Sat, 26 Sep 2009 21:26:25 -0400, Tracy > wrote:
>I am almost out and I was planning on picking some up at Trader Joe's >this weekend. I happened upon an asian grocery unexpectedly and figured, >I'd be able to get some there. They only had "organic" jasmine rice. It >was $12 for a five pound bag. What the??? Nevermind. > >Later the same day I was in a local grocery store and I decided to check >the price there. $7 for a five pound bag. I still thought it was kind of >on the high side. > >We don't eat a lot of rice, but I like to keep different kinds around >(brown, sticky, and jasmine). > >What do you pay for jasmine rice? I live in the Boston area and >everything tends to be more expensive here. > >Tracy Probably costs less to buy on line, no traveling from store to store and shipping is often free: http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss_3_...prefix=jasmine |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
"Tracy" wrote
.. >I am almost out and I was planning on picking some up at Trader Joe's this >weekend. I happened upon an asian grocery unexpectedly and figured, I'd be >able to get some there. They only had "organic" jasmine rice. It was $12 >for a five pound bag. What the??? Nevermind. Grin, some of the stuff at the local Asian grocery here is pretty pricy too but it's a specialty rice if so. Like, there's a lovely japan import set for making candies and things. I pay 20$ for a 2 kg bag of it. It cost about the same in Japan when we lived there (store markup). It lasts a long time. > Later the same day I was in a local grocery store and I decided to check > the price there. $7 for a five pound bag. I still thought it was kind of > on the high side. Depending on the type (true India version for example which has more aroma) that might be a decent rate for Boston. > We don't eat a lot of rice, but I like to keep different kinds around > (brown, sticky, and jasmine). Me too, except the browns. My family refuses to eat them. They dislike the nutty flavor it adds. Common he sweet glutenous for sushi, basmati (often have Texas and India versions), jasmine (Thai and American versions), calrose medium (USA versions), sweet candy rice, and rice flour ;-). Often I have all of those in stock at once. > What do you pay for jasmine rice? I live in the Boston area and everything > tends to be more expensive here. USA jasmines, about 2.50 for a 5 lb bag. 5-6$ for 2 kg bags of Thai. |
Reply |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
Jasmine rice question | General Cooking | |||
Chilli Chicken With Jasmine Rice | Recipes (moderated) | |||
jasmine rice | General Cooking | |||
Mango Curry Brilliance with Prawns and Jasmine Rice | Recipes (moderated) | |||
Mango Curry Brilliance with Prawns and Jasmine Rice | Recipes (moderated) |