Home |
Search |
Today's Posts |
![]() |
|
General Cooking (rec.food.cooking) For general food and cooking discussion. Foods of all kinds, food procurement, cooking methods and techniques, eating, etc. |
Reply |
|
LinkBack | Thread Tools | Display Modes |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
This is based on a 1992 article/chart from "The Tightwad Gazette" by Amy Dacyczyn.
These prices are the lowest in my neighborhood (Boston area) on a weekly basis, including a few bargains at ethnic groceries and health food stores. They do not include sale prices or any marked-down goods I might find on the discount rack. Of course, I believe in stocking up when there IS a sale, but not everyone wants to have large amounts of butter, yeast or soy flour taking up space in the freezer. (Butter goes on sale maybe 3 times a year, where I live.) Interesting note: I made my own first chart maybe less than a year after I read that article. The updated chart below showed me that a few things have doubled in price since then (oatmeal, margarine and shredded coconut) or tripled (white flour, cream of tartar, and raisins), but baking soda and salt haven't changed at all! The Tightwad Gazette chart had: Price per pound, weight per cup, price per cup, price per tablespoon, and price per teaspoon. To save time, I'm only listing the price per cup or tablespoon (sometimes rounded up or down). Since prices change all the time, the main purpose is to allow you to compare made-from-scratch foods with each other - more later. Why did I include powdered milk? While it's true that (in my area) an economy-sized box, which has 25.6 ounces and makes 2 gallons of liquid milk, costs $6.99 and therefore is more expensive than liquid skim milk ($2.59 per gallon), it's still sometimes NEEDED in baking (such as one granola recipe), it's useful in camping, and it can be used as a substitute for cream and condensed milk (with sugar, water and margarine). However, I only buy dented boxes of it from the discount rack. "The Tightwad Gazette," vol. 1, talks about its uses on pages 202-203 and 208-209. (I don't know which pages that would be in "The Complete Tightwad Gazette.") It takes 1/3 of a cup to make 1 cup liquid milk. Baking powder 12 cents (Tb) Baking soda 1.5 (Tb) Brown sugar 33 Butter $1.50 Cocoa 7 (Tb) Coconut 27 Cornmeal 43 Cornstarch 2 (Tb) Cream of tartar 47 (Tb) Honey $2.25 Liquid milk 16 Margarine 44 Molasses $1.20 Oatmeal 25 Powdered milk 4 (Tb) Raisins 73 Salt 1 Soy flour 2 (Tb) Vanilla 31 (Tb) Vegetable oil: 17 Wheat flour 13 White flour 17 White sugar 25 Yeast 6 (Tb) Lenona. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
About eggs: One can substitute 1 heaping Tb. soy flour and 1 Tb. water for one or two eggs in baking. E.g., if you know of a muffin recipe that tends to have a crumbly result, using soy flour instead will likely make it more stable. I've used it in pancakes and bread and it was fine. (Do NOT use in cookies - or souffles or angel food cakes, of course! I suspect it wouldn't work with brownies either.)
More info: https://www.google.com/?gws_rd=ssl#q...oy+flour+water Also: "Shelf Life (for soy flour): 5 to 7 months if properly stored, tightly wrapped or tightly sealed plastic or glass containers. The refrigerator or freezer are the best locations for storage." In volume 1 of "The Tightwad Gazette," there was a chart about comparing egg prices. Hint: In order for jumbo eggs to be a better deal than large eggs, the jumbo eggs should not be more than about 35 cents higher than the price of the large eggs. YMMV. And four jumbo eggs are equal to five large eggs. Here's a thread I started on that in 2009: https://groups.google.com/forum/#!to...ng/qmq6jjezv78 The following is also from a 1992 issue of the "Tightwad Gazette" - Amy was comparing the costs of different breakfasts. I left out the outdated prices, but the ranking probably hasn't changed much. I'm guessing the toast is not from homemade bread, offhand, since she used to buy half-price-off bread; the cold cereals are almost certainly bought with coupons. From cheapest to most expensive: 2 oz. uncooked cornmeal 2 oz. bulk uncooked oatmeal 2 4-inch scratch pancakes 2 scratch muffins 2 4-inch scratch waffles 2 pieces of French toast 2 oatmeal raisin scones 2 2-inch squares cornbread 2 oz. store-brand oatmeal 2 4-inch Bisquick pancakes 1 egg and 1 slice of toast 2 oz. Quaker oatmeal 2 store-brand English muffins 2 oz. store-brand toasted oat cereal 2 oz. Cream of Wheat 2 Eggo waffles 2 oz. Captain Crunch 2 oz. Froot Loops 2 store-brand doughnuts Carnation Instant Breakfast 2 4-inch pancakes from store batter 2 bakery-made cinnamon rolls 2 Pop Tarts Great Starts microwaveable breakfast Lenona. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() > The following is also from a 1992 issue of the "Tightwad Gazette" - Amy was comparing the costs of different breakfasts. She said, in the same article, that even in a busy family like hers, being well-organized helped them avoid convenience breakfast foods - one person can get a double batch of muffins in the oven in fewer than 20 minutes. "Then, take your shower while they're baking. We always make extra and freeze the surplus for days when we don't even have time to make oatmeal. "Most of our breakfasts cost 10 cents or fewer per serving. (That's 17 cents in 2014.) If a family of four chooses breakfasts that cost 10 cents per serving over breakfasts that cost 25 cents per serving, it will save $219 per year ($364.04 in 2014)." Lenona. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() > wrote in message ... This is based on a 1992 article/chart from "The Tightwad Gazette" by Amy Dacyczyn. <snip> This isn't relevant or even interesting. Why post it? |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
Julie Bove wrote in rec.food.cooking:
> > > wrote in message > ... This > is based on a 1992 article/chart from "The Tightwad Gazette" by Amy > Dacyczyn. > > <snip> > > This isn't relevant or even interesting. Why post it? Uh, what part of cooking and food is not relevant? -- |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On 10/28/2015 6:57 PM, Julie Bove wrote:
> > > wrote in message > ... > This is based on a 1992 article/chart from "The Tightwad Gazette" by Amy > Dacyczyn. > > <snip> > > This isn't relevant or even interesting. Why post it? ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^! ^^^^^^^^^^^!! There goes that 'irony meter' off the charts again --- DING DING DING DING!! Sky -- ================================ Kitchen Rule #1 - Use the timer! Kitchen Rule #2 - Cook's choice! ================================ |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() "cshenk" > wrote in message ... > Julie Bove wrote in rec.food.cooking: > >> >> > wrote in message >> ... This >> is based on a 1992 article/chart from "The Tightwad Gazette" by Amy >> Dacyczyn. >> >> <snip> >> >> This isn't relevant or even interesting. Why post it? > > Uh, what part of cooking and food is not relevant? > The 1992 part. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
In article >, cshenk1
@cox.net says... > > Julie Bove wrote in rec.food.cooking: > > > > > > wrote in message > > ... This > > is based on a 1992 article/chart from "The Tightwad Gazette" by Amy > > Dacyczyn. > > > > <snip> > > > > This isn't relevant or even interesting. Why post it? > > Uh, what part of cooking and food is not relevant? It wasn't about her troll self or Boveworld, therefore it was irrelevant to and of no interest to her. Janet UK |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
Janet wrote:
> In article >, says... >> >> "cshenk" > wrote in message >> ... >>> Julie Bove wrote in rec.food.cooking: >>> >>>> >>>> > wrote in message >>>> ... This >>>> is based on a 1992 article/chart from "The Tightwad Gazette" by Amy >>>> Dacyczyn. >>>> >>>> <snip> >>>> >>>> This isn't relevant or even interesting. Why post it? >>> >>> Uh, what part of cooking and food is not relevant? >>> >> >> The 1992 part. > > and just how many times have you posted off topic screeds about your > long past experiences? > > Janet UK > More bully biotch behavior - **** off. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
Sky wrote:
>Julie Bove wrote: >> <lenona wrote: >> >> This is based on a 1992 article/chart from "The Tightwad Gazette" by Amy >> Dacyczyn. >> >> This isn't relevant or even interesting. Why post it? > >There goes that 'irony meter' off the charts again --- DING DING DING DING!! > >Sky That would be the Bove Plumbum meter... Heavy Irony! |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Wednesday, October 28, 2015 at 6:21:10 PM UTC-4, cshenk wrote:
> > What is the volume of the butter used there for calculation? Also the > flour is not clear on amount. Especially because wheat flour is > normally a little more locally than white. OK, maybe I should have spelled it out a bit. Anything that does not say Tb after it is a cupful. I slipped up with the salt, of course - that's one cent per Tb. Lenona. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Thursday, October 29, 2015 at 1:23:39 AM UTC-4, Julie Bove wrote:
> > > > The 1992 part. Did you really fail to notice that I said this is an UPDATED list? And that raisins, for one, have roughly tripled in price? Therefore, they USED to be about 24 cents a cup. In other words, these are the CURRENT prices in my area - and you can create a similar chart to find out what the cheapest scratch breakfasts are to make. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
Julie Bove wrote in rec.food.cooking:
> > "cshenk" > wrote in message > ... > > Julie Bove wrote in rec.food.cooking: > > > > > > > wrote in message > > > ... > > > This is based on a 1992 article/chart from "The Tightwad Gazette" > > > by Amy Dacyczyn. > > > > > > <snip> > > > > > > This isn't relevant or even interesting. Why post it? > > > > Uh, what part of cooking and food is not relevant? > > > > The 1992 part. The prices presumably will be higher now. The interesting part is where the match doesn't work. Whole wheat has been more expensive for as long as I can premember when compared to white and the sugar is more expensive than the white flour. Could be sugar got cheaper now? -- |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Thursday, October 29, 2015 at 6:37:21 PM UTC-4, cshenk wrote:
> > Ok in that case, either I am seriously in a cheap grocery area of the > list seems to have wrong prices (even adjusting for time) Well, the Boston area IS typically expensive...but I was shopping at Market Basket (aka DeMoulas) which typically has the best prices around (except for produce - I often go to Haymarket for that, but their fruits tend to rot quickly). Keep in mind, too, that honey weighs 12 oz. per cup, while some ingredients weigh only 4 ounces per cup. Some liquids weigh 8 oz, but not all, as I just pointed out. BTW, there was a famous workers' strike in July 2014 when the much loved executive Arthur T. DeMoulas was fired. It lasted till late August. It also made me realize, to my horror, just how much time I would often waste simply browsing there when I could easily have just stopped by the discount rack and one or two other spots and gone straight home. (My TV conked out the same summer!) https://en.wikipedia.org/wiki/DeMoulas_Market_Basket And the next time butter goes on sale for $2.50 a pound or less, you can bet I'll stock up. (I doubt I'll ever see it for less than $2 again.) Lenona. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Thursday, October 29, 2015 at 4:49:39 PM UTC-4, wrote:
> On Thursday, October 29, 2015 at 1:23:39 AM UTC-4, Julie Bove wrote: > > > > > > > > The 1992 part. > > Did you really fail to notice that I said this is an UPDATED list? And that > raisins, for one, have roughly tripled in price? Therefore, they USED to be > about 24 cents a cup. > > In other words, these are the CURRENT prices in my area - and you can create a similar chart to find out what the cheapest scratch breakfasts are to make. Hey - ya gotta remember - La Bove is a WRITER, not a READER. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Thursday, October 29, 2015 at 9:44:08 PM UTC-4, cshenk wrote:
> > On white flour, highest price here is 16cents a cup but whole wheat > will be 25 a cup or a bit more. More info: Price per POUND (mostly): Baking powder $3.73 Baking soda .50 Brown sugar .75 Butter $2.99 Cocoa $4.58 Coconut $2.16 Cornmeal $1.15 Cornstarch .99 Cream of tartar $14.99 Honey $3.00 Liquid skim milk $2.59 (gallon, not lb!) Margarine .88 Molasses $2.40 (per pint!) Oatmeal .99 Powdered milk $4.37 Raisins $2.92 Salt .27 Soy flour $1.50 (at an Indian store) Vanilla $9.99 (per pint - McCormick brand) Vegetable oil: $5.32 (per gallon!) Wheat flour .46 White flour .46 White sugar .50 Yeast $2.99 (at health food co-op) Lenona. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
And here are the weights per cup (no guarantee of accuracy, but most of
these come from "The Tightwad Gazette"): In ounces: Baking powder 8 Baking soda 8 Brown sugar 7 Butter 8 Cocoa 4 Coconut 2 Cornmeal 6 Cornstarch 5 Cream of tartar 8 Honey 12 Liquid skim milk 8 Margarine 8 Molasses 12 Oatmeal 4 Powdered milk 2.4 Raisins 4 Salt 10 Soy flour 4 Vanilla 6.75 Vegetable oil: 8 Wheat flour 4.5 White flour 6 White sugar 8 Yeast 5 Lenona. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() "cshenk" > wrote in message ... > wrote in rec.food.cooking: > >> On Thursday, October 29, 2015 at 6:37:21 PM UTC-4, cshenk wrote: >> >> > >> > Ok in that case, either I am seriously in a cheap grocery area of >> > the list seems to have wrong prices (even adjusting for time) >> >> Well, the Boston area IS typically expensive...but I was shopping at >> Market Basket (aka DeMoulas) which typically has the best prices >> around (except for produce - I often go to Haymarket for that, but >> their fruits tend to rot quickly). >> >> Keep in mind, too, that honey weighs 12 oz. per cup, while some >> ingredients weigh only 4 ounces per cup. Some liquids weigh 8 oz, but >> not all, as I just pointed out. >> >> BTW, there was a famous workers' strike in July 2014 when the much >> loved executive Arthur T. DeMoulas was fired. It lasted till late >> August. It also made me realize, to my horror, just how much time I >> would often waste simply browsing there when I could easily have just >> stopped by the discount rack and one or two other spots and gone >> straight home. (My TV conked out the same summer!) >> >> https://en.wikipedia.org/wiki/DeMoulas_Market_Basket >> >> >> And the next time butter goes on sale for $2.50 a pound or less, you >> can bet I'll stock up. (I doubt I'll ever see it for less than $2 >> again.) >> >> Lenona. >> > > THat could be part of it! On the prices, I went with volume measures. > 2 sticks butter for example is 1 cup. > > Grin, I am not messing with you, I find this interesting. > > BJ's butter (not sale) is 1.89/lb. Half that for 1 cup. The regular > grocery has it every 3-4 weeks at 2lbs/4$. Basically 50cents a cup. > No, I am not talking margarine. Real butter. > > On white flour, highest price here is 16cents a cup but whole wheat > will be 25 a cup or a bit more. All depends on where you buy it and in what quantity. If you are buying in a standard grocery store, you'll pay more unless there is some kind of special sale and then they might put a limit on what you can buy. If you go to a store that sells in bulk or at least large quantities, you'll pay more. Today at Winco, I saw bags of sugar as big as my bed pillow for just over $16. But no matter to me as I use so little sugar these days it would take me next to forever to use it up. Now back when I made tons of candy, cookies and cakes, that amount might have lasted me a month. Maybe. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Saturday, October 31, 2015 at 12:29:29 AM UTC-4, Julie Bove wrote:
> But no matter to me as I use so little sugar these days it would take > me next to forever to use it up. Now back when I made tons of candy, > cookies and cakes, that amount might have lasted me a month. Maybe. There's nothing to stop you from asking (the appropriate) friends or neighbors if they want to split the sugar/cost with you. You didn't say if the bag was 40 pounds or more for $16, but if it IS a lot more in weight, you just might save money even if you GIVE some of the sugar away. As Amy Dacyczyn pointed out, that's often very true when it comes to, say, a pound or two of yeast, which can also be stored in the freezer. Lenona. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() > There's nothing to stop you from asking (the appropriate) friends or neighbors > if they want to split the sugar/cost with you. And, as Amy D. pointed out in another article, titled "Mutual Mooching," working and pooling with your neighbors can be very beneficial. The first example she gave was that of Vietnamese refugees, who arrived in the U.S. with little or no money and didn't speak English. By pooling their time, energy and resources, they adjusted relatively quickly. Lenona. |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
Julie Bove wrote in rec.food.cooking:
> > "cshenk" > wrote in message > ... > > wrote in rec.food.cooking: > > > > > On Thursday, October 29, 2015 at 6:37:21 PM UTC-4, cshenk wrote: > > > > > > > > >>> Ok in that case, either I am seriously in a cheap grocery area of > >>> the list seems to have wrong prices (even adjusting for time) > > > > > > Well, the Boston area IS typically expensive...but I was shopping > > > at Market Basket (aka DeMoulas) which typically has the best > > > prices around (except for produce - I often go to Haymarket for > > > that, but their fruits tend to rot quickly). > > > > > > Keep in mind, too, that honey weighs 12 oz. per cup, while some > > > ingredients weigh only 4 ounces per cup. Some liquids weigh 8 oz, > > > but not all, as I just pointed out. > > > > > > BTW, there was a famous workers' strike in July 2014 when the much > > > loved executive Arthur T. DeMoulas was fired. It lasted till late > > > August. It also made me realize, to my horror, just how much time > > > I would often waste simply browsing there when I could easily > > > have just stopped by the discount rack and one or two other spots > > > and gone straight home. (My TV conked out the same summer!) > > > > > > https://en.wikipedia.org/wiki/DeMoulas_Market_Basket > > > > > > > > > And the next time butter goes on sale for $2.50 a pound or less, > > > you can bet I'll stock up. (I doubt I'll ever see it for less > > > than $2 again.) > > > > > > Lenona. > > > > > > > THat could be part of it! On the prices, I went with volume > > measures. 2 sticks butter for example is 1 cup. > > > > Grin, I am not messing with you, I find this interesting. > > > > BJ's butter (not sale) is 1.89/lb. Half that for 1 cup. The regular > > grocery has it every 3-4 weeks at 2lbs/4$. Basically 50cents a cup. > > No, I am not talking margarine. Real butter. > > > > On white flour, highest price here is 16cents a cup but whole wheat > > will be 25 a cup or a bit more. > > All depends on where you buy it and in what quantity. If you are > buying in a standard grocery store, you'll pay more unless there is > some kind of special sale and then they might put a limit on what you > can buy. If you go to a store that sells in bulk or at least large > quantities, you'll pay more. Today at Winco, I saw bags of sugar as > big as my bed pillow for just over $16. But no matter to me as I use > so little sugar these days it would take me next to forever to use it > up. Now back when I made tons of candy, cookies and cakes, that > amount might have lasted me a month. Maybe. Umm Julie, try again? The big box is 1.89lb. The regular store sale is at best 2$lb Thats local prices but they should translate even if a bit higher but the same higher. I know you have a chest freezer because you had to dump it after a power outage. 3lbs of butter is about 5.60 here. -- |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]() |
Posted to rec.food.cooking
|
|||
|
|||
![]()
On Friday, October 30, 2015 at 3:30:07 PM UTC-4, wrote:
> And here are the weights per cup (no guarantee of accuracy, but most of > these come from "The Tightwad Gazette"): > > In ounces: > > Baking powder 8 > Baking soda 8 > Brown sugar 7 > Butter 8 > Cocoa 4 > Coconut 2 > Cornmeal 6 > Cornstarch 5 > Cream of tartar 8 > Honey 12 > Liquid skim milk 8 > Margarine 8 > Molasses 12 > Oatmeal 4 > Powdered milk 2.4 > Raisins 4 > Salt 10 > Soy flour 4 > Vanilla 6.75 > Vegetable oil: 8 > Wheat flour 4.5 > White flour 6 > White sugar 8 > Yeast 5 I forgot something that many people use - imitation vanilla. Here, it often costs 1.25 for 8 fluid ounces. That's almost 8 cents per Tb - about a quarter of what real vanilla costs. (Unless you buy them on sale; then all bets are off.) Anyway, I recently did the math on a baked granola recipe from "The Tightwad Gazette," vol. 1, and it came to about $1.40 per POUND. (Chances are any basic granola recipe is cheaper than buying it in bulk from your local health food co-op, never mind a supermarket where you can't buy in bulk.) Lenona. |
Reply |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
Smoking baked goods | Baking | |||
preserving baked goods | Preserving | |||
proper refrigeration temperature for baked goods | Preserving | |||
Extra money for your baked goods . . . | Baking | |||
shipping homemade baked goods | General Cooking |